Wizyta uczniów II LO im. Stefana Batorego

poniedziałek, 20 marca 2023

17 marca br. grupa uczniów z II LO im. Stefana Batorego w Warszawie odwiedziła Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych. Było to pierwsze spotkanie z cyklu "Zawsze ciekawi..." - projektu, w którym Politechnika Warszawska zaprasza uczniów szkół średnich z całej Polski do udziału w wykładach i laboratoriach. Celem projektu jest nie tylko przekazanie uczniom wiedzy i umiejętności, ale przede wszystkim umożliwienie im zapoznania się z charakterem zajęć dydaktycznych prowadzonych na uczelni wyższej.

Goście zostali przywitani przez prof. dr. hab. inż. Piotra Przybyłowicza, Dziekana Wydziału SiMR. Następnie głos zabrali Pracownicy Biura Komunikacji i Promocji, prezentując "w pigułce" proces rekrutacji na Politechnikę Warszawską oraz zachęcając uczniów do wyboru ścieżki kształcenia w zgodzie z własnymi zainteresowaniami i marzeniami. Część informacyjną zakończyła prezentacja oferty studiów na Wydziale SiMR w wykonaniu dr. inż. Jakuba Lasockiego, Prodziekana ds. studenckich.

Główny punkt programu stanowiły zajęcia dydaktyczne przygotowane przez dr. inż. Bogumiła Chilińskiego ze wsparciem Zespołu w składzie: mgr inż. Anna Mackojć, mgr inż. Przemysław Rumianek oraz mgr inż. Damian Sierociński.

Dr Chiliński zainteresował uczniów wykładem „Niebezpieczne drgania – od rezonansu do drapaczy chmur”. Omówił niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą powszechnie występujące w technice zjawisko rezonansu. Przedstawił obiekty, dla których problem ten jest szczególnie niebezpieczny, w tym drapacze chmur, podał opis matematyczny zagadnienia, wyjaśnił sposoby przeciwdziałania rezonansowi oraz dokładny opis techniki tłumienia drgań stosowanej w wieżowcach.

Następnie uczniowie podzielili się na mniejsze grupy, w których przystąpili do warsztatów komputerowych oraz badań laboratoryjnych. Samodzielnie badali zjawisko rezonansu metodami analitycznymi, testowali empirycznie prosty model drapacza chmur, doświadczając skutków zjawiska rezonansu, oceniali skuteczność masowych absorberów (eliminatorów) drgań... a w międzyczasie podpytywali jak wygląda życie studenta Wydziału SiMR.

Trzymamy kciuki za jak najlepsze wyniki matur uczniów z "Batorego" i zachęcamy do rekrutowania się na kierunki studiów prowadzone na Wydziale SiMR!

Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości Pawła Szymańskiego z WRS SiMR oraz Biura Komunikacji i Promocji.

Strony w dziale:

Strony w dziale: