KN ARIA

Prezes KN

Cezary Chmielowski

Opiekun KN

dr inż. Jarosław Mańkowski

Czym się zajmujemy?

Koło naukowe ARIA działa na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych PW od grudnia 2020 roku. Nasz zespół składa się ze studentek oraz studentów wydziału SiMR, ale współpracujemy również z innymi Warszawskimi Uczelniami. Celem naszego koła jest promowanie czystych technologii w motoryzacji poprzez stworzenie jednoosobowego sportowego samochodu elektrycznego

W projekcie stawiamy na połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką, jesteśmy przekonani, że realizacja naszych pomysłów to tylko kwestia czasu.

Obecnie, oprócz prac nad całym pojazdem, rozwijamy projekt modelu RC naszego samochodu. Projekt ma na celu przeanalizowanie pomniejszonej konstrukcji w skali 1:8,  pod względem wytrzymałościowym, aerodynamicznym, a także zbadanie właściwości trakcyjnych. Model RC Arii, zostanie wykonany technologią druku 3D, między innymi metodami SLS (która polega na spajaniu proszków tworzyw sztucznych przy użyciu wiązki lasera) i FDM (która polega na nanoszeniu termoplastycznego materiału warstwa po warstwie; filament podgrzewany jest w tzw. ekstruderze, a następnie nakładany na siebie przy pomocy głowicy).

Zakładamy, iż pojazd Aria będzie miał silnik elektryczny umieszczony centralnie, który będzie wykorzystywał kilka pakietów baterii litowo-jonowych o pojemności >14 kWh.

Możliwe jest również rozważenie innego rodzaju napędu, np. hybrydowy lub wodorowy silnik spalinowy.

Napęd przekazywany będzie na tylne koła, a moc maksymalna będzie przekraczać 200 kW.

Sztywność skrętna będzie większa niż 10 000 [Nm/ °], co jest i tak dużą wartością, dla pojazdów z otwartym nadwoziem.

Masa własna pojazdu będzie wynosić około 750kg a, zawieszenie będzie niezależne z podwójnymi wahaczami poprzecznymi, oraz innowacyjnym, uderzeniowym tłumikiem drgań. Rama zostanie wykonana z wysokowytrzymałej stali o wysokiej granicy plastyczności.

Innowacyjność projektu samochodu Aria to przede wszystkim rama inspirowana płynną linią strug powietrza opływających pojazd podczas badań aerodynamicznych.

Autorem projektu jest absolwent Wydziału SiMR, inż. Bartłomiej Błaszczak.

Jeżeli zainteresowało cię nasze koło, motoryzacja jest twoją pasją, nie boisz się podjąć ambitnych wyzwań, masz pomysł na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w samochodzie i chcesz mieć realny wpływ na rozwój projektu, dołącz do naszego zespołu.

Kontakt

Strony w dziale:

Strony w dziale: