Regulamin Konkursu

REGULAMIN VI EDYCJI KONKURSU
WIEDZY MECHANICZNEJ I MECHATRONICZNEJ W ZAKRESIE POJAZDÓW I MASZYN

       

I. Postanowienia ogólne
  1. Konkurs Wiedzy Mechanicznej i Mechatronicznej PW w zakresie Pojazdów i Maszyn, zwany dalej Konkursem, jest organizowany przez Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych (SiMR) Politechniki Warszawskiej.
  2. Konkurs organizowany jest w semestrze letnim roku szkolnego/akademickiego 2021/2022, ma charakter otwarty i mogą w nim uczestniczyć uczniowie szkół średnich z terenu całej Polski.
  3. Konkurs dedykowany jest uczniom, którzy uczą się lub interesują się zagadnieniami mechaniki i mechatroniki pojazdów lub maszyn.
II. Cele Konkursu
  1. Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów z zakresu wiedzy mechanicznej i mechatronicznej w obszarze pojazdów i maszyn.
  2. Zainteresowanie i lepsze przygotowanie uczniów do podjęcia wyższych studiów technicznych.
  3. Pogłębianie i poszerzanie ogólnej wiedzy uczniów na podstawie różnych źródeł informacji.
  4. Kształtowanie umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów technicznych.
III. Zakres tematyczny Konkursu

Konkurs obejmuje zagadnienia związane z szeroko rozumianą mechaniką i mechatroniką pojazdów i maszyn. Nawiązuje przede wszystkim do programów nauczania w szkołach średnich w zawodach związanych z mechaniką i mechatroniką. W szczególności tematyka Konkursu związana jest z zagadnieniami:

-     podstaw fizyki, mechaniki technicznej, elektrotechniki i elektroniki,

-     podstaw konstrukcji maszyn (w tym: materiały konstrukcyjne, połączenia, rysunek techniczny, techniki wytwarzania),

-     układów sterowania i regulacji w pojazdach i maszynach,

-     układów napędowych pojazdów i maszyn (w tym: silniki spalinowe, układy zasilania silników, napędy hybrydowe),

-     diagnostyki (w tym: przyrządy pomiarowe, pomiary wielkości elektrycznych),

-     eksploatacji maszyn i pojazdów (w tym: naprawy, dobór narzędzi, ochrona przed korozją, ochrona środowiska). 

IV. Struktura organizacyjna Konkursu
  1. W celu przeprowadzania Konkursu powołuje się Komitet Główny i jego Przewodniczącego oraz Komisję Konkursową.
  2. Komitet Główny oraz Przewodniczącego powołuje Rada Wydziału SiMR.
  3. Komitet Główny określa zasady przeprowadzania Konkursu oraz sprawuje nadzór nad jego przebiegiem, w szczególności:
    - ustala terminarz Konkursu,
    - określa regulamin danej edycji Konkursu,
    - powołuje Komisję Konkursową,
    - czuwa nad prawidłowością przebiegu Konkursu,
    - wydaje dyplomy Laureatom i Wyróżnionym Finalistom Konkursu.
  4. Komisja Konkursowa opracowuje zadania/pytania na Konkurs, ocenia ich wykonanie oraz ogłasza wyniki uzyskane przez uczestników we wszystkich etapach.
  5. Decyzje bieżące dotyczące Konkursu oraz spraw organizacyjnych są podejmowane przez Przewodniczącego Komitetu Głównego, który po zakończeniu każdej edycji Konkursu składa Radzie Wydziału SiMR sprawozdanie z jej przebiegu i wyników.
 
V. Organizacja przebiegu Konkursu
  1. Konkurs jest dwustopniowy (dwuetapowy). W bieżącej, VI edycji Konkursu, poszczególne etapy Konkursu będą się odbywały w następujących terminach (pozostałe istotne terminy przedstawione są w Terminarzu VI Edycji Konkursu):
    Etap I (eliminacje)  - dnia 24.03.2022 r.
    Etap II (finał)          - dnia 21.04.2022 r.
  2. Szkoły, których uczniowie chcieliby wziąć udział w Konkursie, powinny zgłosić się do Konkursu, podać dokładną liczbę swoich uczestników oraz zadeklarować przeprowadzenie dla nich etapu szkolnego. Zgłoszenie takie powinno być dokonane za pomocą formularza, który będzie dostępny na stronie internetowej Wydziału SiMR. Zgłoszenia będą przyjmowane od dnia 31 stycznia do dnia 07 marca 2022r. Na tej podstawie do szkół, które zgłosiły się do Konkursu, zostaną przekazane zestawy pytań konkursowych wraz z instrukcją dotyczącą sposobu przeprowadzenia I etapu.
  3. I etap (eliminacje) polega na rozwiązaniu przez uczestników zestawów testów, nazywanych dalej pracami konkursowymi. Etap ten odbywa się w szkołach, które zgłosiły udział w Konkursie zgodnie z procedurą przedstawioną w punkcie 1. Następnie prace powinny być ocenione z wykorzystaniem klucza odpowiedzi, a wyniki przekazane do organizatora w postaci protokołu. Uczestnicy Konkursu wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz potwierdzają zapoznanie się z Regulaminem Konkursu.
  4. W I etapie Konkursu stosuje się ocenę punktową prac konkursowych. Przewiduje się pytania/zadania o różnej skali trudności i różnej przyporządkowanej im liczbie punktów. Wyniki I etapu są podstawą do zakwalifikowania uczestnika do Finału Konkursu, do którego kwalifikuje się nie więcej niż 100 najlepszych uczestników. Wyniki I etapu ogłasza Komisja Konkursowa na podstawie zbiorczej listy rankingowej, uwzględniającej wyniki ze wszystkich szkół biorących udział w Konkursie. Komisja może podjąć decyzję o zakwalifikowaniu większej liczby uczestników do Finału Konkursu jedynie wtedy, gdy liczbę punktów wyznaczających poziom odcięcia uzyska więcej niż jeden uczestnik.
  5. Listy Finalistów Konkursu przedstawione będą na stronie internetowej Wydziału SiMR. Dodatkowo do szkół będą przekazane informacje o zakwalifikowaniu się ich uczniów do Finału.
  6. Etap II (finał) odbędzie się w siedzibie Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych PW lub będzie przeprowadzony zdalnie (w zależności od sytuacji pandemicznej o czym Organizator poinformuje z należytym wyprzedzeniem). Jego uczestnicy otrzymają zestaw pytań teoretycznych oraz zadań obliczeniowych z wybranych zagadnień, zgodnie z zakresem tematycznym Konkursu. Sprawdzenia prac oraz określenia liczby punktów, zdobytych przez poszczególnych uczestników, dokonuje Komisja Konkursowa, której rozstrzygnięcia są ostateczne.
  7. Pytania w obu etapach Konkursu opracowane będą przez członków Komisji Konkursowej.
  8. Nie przewiduje się żadnych terminów dodatkowych poszczególnych etapów.
VI. Ogłoszenie wyników Konkursu i nagrody
  1. O kolejności miejsc w Finale Konkursu decyduje zdobyta w jego trakcie liczba punktów. Listę Laureatów ustala Komisja Konkursowa. Wyniki Finału Konkursu prezentowane będą na stronie internetowej Wydziału SiMR oraz przekazane w postaci zawiadomień do szkół, których uczniowie brali udział w Finale Konkursu.
  2. Finaliści, którzy uzyskali największą liczbę punktów zostają odpowiednio Laureatami I, II i III stopnia. Ponadto Komisja Konkursowa może przyznać wyróżnienia.
  3. W przypadku, gdy kilku uczestników Konkursu uzyska taką samą liczbę punktów, Komisja Konkursowa może przyznać niektóre miejsca więcej niż jednej osobie (ex aequo). Tym samym niektóre miejsca mogą nie być przyznane wcale.
  4. Grupa uczestników z najlepszymi wynikami uzyskanymi w Finale Konkursu otrzymuje tytuł „Laureata” oraz „Wyróżnionego Finalisty”. Liczbę Laureatów i Wyróżnionych Finalistów dla każdej edycji Konkursu określa każdorazowo Komisja Konkursowa, biorąc pod uwagę wyniki uzyskane przez finalistów.
  5. Laureaci I, II i III stopnia Konkursu otrzymują nagrody. Wyróżnieni Finaliści mogą otrzymać nagrody, przy czym w przypadku ograniczonej puli nagród decyduje miejsce uczestnika w Finale Konkursu.
VII. Ustalenia końcowe
  1. Organizator Konkursu nie pokrywa kosztów udziału w Konkursie.
  2. Do Finału należy przystąpić z ważną legitymacją szkolną. W przypadku braku legitymacji należy przedstawić, oprócz wiarygodnego dowodu tożsamości, zaświadczenie ze szkoły, że jest się aktualnie jej uczniem lub tegorocznym maturzystą.
  3. Laureaci i Wyróżnieni Finaliści Konkursu mogą ubiegać się o przyjęcie z pominięciem procedury kwalifikacyjnej na studia I stopnia prowadzone na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, rozpoczynające się w roku akademickim 2022/23.
  4. Wszystkie informacje dotyczące Konkursu, w szczególności jego przebiegu, prezentowane będą na stronie internetowej Wydziału SiMR PW http://www.simr.pw.edu.pl/Wydzial-SiMR/Wspolpraca/Konkurs-Wiedzy-Mechanicznej-i-Mechatronicznej-PiM