Studenckie Koło Naukowe Mechaników Pojazdów - sekcja WUT SiMR Racing Technology

Grafika
Czterech młodych mężczyzn stoi za motocyklem sportowym.

Sekcje KN

• WUT SiMR Racing Technology
  • Hussar
  • Piast
  • Klub Miłośników Dawnej Motoryzacji KARDAN

Przewodniczący KN

Kornel Sojka

Opiekun KN

mgr Paweł Chodkiewicz

Czym się zajmujemy?

Działalność Studenckiego Koła Naukowego Mechaników Pojazdów (SKNMP) skupiona jest wokół interdyscyplinarnych projektów pojazdów budowanych z myślą udziału w akademickich i profesjonalnych seriach zawodów. Historię koła współtworzyło kilka sekcji. W ramach działalności sekcji Piast i Hussar powstały cztery pojazdy na zawody Shell Eco-Marathon, czyli rywalizację o największą przejechaną liczbę kilometrów na jednym litrze paliwa. Pojazdy wystawiano w dwóch kategoriach, prototypów (Prototype) oraz pojazdów miejskich (Urban Concept). Studenci zrzeszeni w SKNMP zrealizowali ponadto projekt pojazdu pneumatycznego na zawody Pneumobil oraz podjęli wyzwanie rekonstrukcji terenowej wersji motocykla Junak M07-R. Za odrestaurowanie Junaka odpowiadał Klub Miłośników Dawnej Motoryzacji KARDAN, który oprócz działalności rekonstrukcyjnej krzewi kulturę motocyklową organizując między innymi Warszawskie Otwarcie Sezonu Motocykli Zabytkowych oraz Rajd Bzura.

Od 2017 r. działania zespołu zostały zorientowane wokół sekcji WUT SiMR Racing Technology, czyli projektu motocykla wyścigowego klasy PreMoto3 spełniającego regulaminy akademickich i profesjonalnych serii wyścigowych. Wrzesień 2022 r. oraz kwiecień 2019 r. to daty premiery motocykli, z którymi to zespół uczestniczył w akademickich zawodach MotoStudent 2017-2018 oraz serii Alpe Adria i Mistrzostwach Wielkiej Brytanii. Najnowsza konstrukcja charakteryzuje się niską masą (102 kg bez płynów), prędkością maksymalną przekraczającą 185 km/h, autorskim, prototypowym podwoziem ze stopów aluminium oferującym szeroki zakres regulacji geometrii pojazdu, własnym pakietem aerodynamicznym, zaprojektowanym od podstaw osprzętem silnika oraz układem akwizycji danych.

Członkowie SKNMP mają dostęp do najnowszych narzędzi komputerowego wspomagania prac inżynierskich, w tym oprogramowania do symulacji ruchu jednośladów. Projektują w systemach CAD, wykorzystując analizy wytrzymałościowe oraz przepływów i mechaniki płynów. Prowadzą badania nad dynamiką pojazdów, wytrzymałością materiałów i konstrukcji, rozwijają własne systemy elektroniczne, mechatroniczne oraz oprogramowanie. W ostatniej fazie prac weryfikują swoje procesy projektowe wykonując komponenty pojazdu oraz przeprowadzając końcowy montaż. Projekty wieńczy udział w zawodach oraz testach, podczas których studenci uczą się pracy w warunkach badań drogowych oraz zbierają cenne doświadczenie i informacje niezbędne do dalszych udoskonaleń pojazdów. Kilkuletnie doświadczenie w zakresie konstrukcji cienkościennych z metali lekkich i kompozytów oraz wsparcie doświadczonej załogi zapewnia szybkie wdrożenie nowych kandydatów.

SKNMP koncentruje swoje prace nad doskonaleniem projektu motocykla PreMoto3, budową stanowisk badawczych, rozwojem oprogramowania do analizy danych oraz opracowywaniem narzędzi wspomagających proces projektowania pojazdów.

Strony w dziale: