Projekt WIRÓWKA

Projekt oznaczony numerem MAZOWSZE/0070/19-00, finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w ramach konkursu „Ścieżka dla Mazowsza".

Opracowanie i wdrożenie do produkcji niskotemperaturowego ekstraktora wirówkowego dla branży farmaceutycznej

Opracowany projekt wpisuje się w cel główny Regionalnego Programu Operacyjnego województwa mazowieckiego na lata 2014-2020: „Inteligentny, zrównoważony rozwój zwiększający spójność społeczną i terytorialną przy wykorzystaniu potencjału mazowieckiego rynku pracy”.

Projekt jest realizowany przez konsorcjum naukowe w składzie:

• Korporacja Wschód Sp. z o.o., – lider konsorcjum,
  • Politechnika Warszawska – partner.

W ramach Politechniki Warszawskiej do realizacji projektu powołano konsorcjum międzywydziałowe w składzie:

• Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych (lider w PW),
  • Wydział Inżynierii Materiałowej.

Obraz zawierający Czcionka, Grafika, tekst, logo

Opis wygenerowany automatycznie

Obraz zawierający krąg, czarne, Grafika, design

Wydział Samochodów
i Maszyn Roboczych

Obraz zawierający Czcionka, tekst, biały, design

Opis wygenerowany automatycznie

Według aktualnie obowiązujących zapisów umowy o dofinansowanie projektu okres jego realizacji wynosi 46 miesięcy i trwa od 1 lutego 2020 do 30 listopada 2023 r.

Całkowity koszt realizacji projektu został zaplanowany w wysokości 7 300 610,29zł (koszty kwalifikowane), w tym kwota dofinansowania 6 394 761,76 zł.

Celem głównym projektu jest opracowanie prototypu Niskotemperaturowego Ekstraktora Wirówkowego (NEW) dla branży farmaceutycznej, który następnie planuje się wdrożyć do produkcji w ramach działalności gospodarczej lidera konsorcjum na terenie województwa mazowieckiego.

Planując realizacje tego celu założono ścisłą współpracę mikro przedsiębiorstwa, jakim jest Korporacja Wschód z Politechniką Warszawską, która jest wiodącą w kraju uczelnią techniczną. Rozwiązania podobnych, ale o niższych parametrach technicznych ekstraktorów są obecnie wdrożone do produkcji jedynie w USA i w Chinach. Ekstraktory wirówkowe o funkcjonalności zakładanej do osiągniecia w tym projekcie będą miały coraz szersze zastosowanie w procesie pozyskiwania substancji leczniczych z różnych roślin, w tym m.in. w ekstrakcji kannabinoidow i pożądanych substancji towarzyszących.

Etapy realizacji projektu obejmują:

• opracowanie podstaw technologii ekstrakcji substancji leczniczej z suszu materiału wyjściowego na bazie konopi,
  • dobranie odpowiednich komponentów,
  • zaprojektowanie oraz wykonanie demonstratora NEW.

Niskotemperaturowy ekstraktor wirówkowy dla branży farmaceutycznej będzie przeznaczony głównie do pozyskiwania ekstraktu zawierającego kannabinoidy z materiału wyjściowego na bazie konopi. Zasada pracy urządzenia będzie wykorzystywała możliwość rozpuszczania kannabinoidów występujących w konopiach, a następnie odseparowania rozpuszczalnika wraz z kannabinoidami od suszu konopi. Procedura ta musi przebiegać precyzyjnie, w ściśle określonych warunkach temperaturowych, czasowych i mechanicznych. Szczegółowe cele realizacji projektu wiążą się z opracowaniem całkowicie nowego urządzenia, nie produkowanego na rynku europejskim. Zwieńczeniem projektu będzie wykonanie prototypu oraz opracowanie dokumentacji technicznej i technologicznej umożlwiającej podjęcie produkcji.

Wdrożenie opracowanego w ramach realizacji projektu urządzenia do produkcji spowoduje uniezależnienie się polskiego rynku sprzętu przeznaczonego do ekstrakcji farmaceutycznej od konieczności zakupu maszyn produkcyjnych poza granicami kraju i Unii Europejskiej oraz od kosztów obsługi serwisowej tych urządzeń. Po zakończeniu projektu planuje się wyjście z ofertą tego typu urządzeń co najmniej na rynek europejski, ponieważ nikt w Europie nie oferuje urządzeń z taką funkcjonalnością a przewiduje się, że rynek lecznictwa wykorzystującego substancje otrzymywane z materiału wyjściowego na bazie konopi w najbliższym czasie będzie jednym z najbardziej rozwijających się sektorów usług medycznych.

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Czcionka, Równolegle

Rys.  1. Diagram procesu ekstrakcji

Obraz zawierający w pomieszczeniu, cylinder, srebro, stal

Rys.  2, Demonstrator technologii ekstraktora wirówkowego podczas testów

W trakcie dotychczasowej realizacji projektu jego wyniki były prezentowane w ramach wystąpień na następujących konferencjach:

1 - Makowski M., Mączak J.: Test bench for liquid flow resistance assessment through a special low temperature filter, 7th International Congress on Technical Diagnostics, Radom, wrzesień 2022

2 - Mączak J., Makowski M., Bojarska E.:  Test bench for liquid flow resistance assessment through a special low temperature filter, 19th INTERNATIONAL TECHNICAL SYSTEMS DEGRADATION CONFERENCE, Liptowski Mikulasz, grudzień 2022

3 - Połaniecki A., Szost K., Makowski M., Mączak J.:  Construction of the pharmaceutical extractor station, 19th INTERNATIONAL TECHNICAL SYSTEMS DEGRADATION CONFERENCE, Liptowski Mikulasz, grudzień 2022

4 - Samoilenko D., Makowski M., Mączak J.:  Optimization of the heat exchange processes in the centrifugal herb extractor, 19th INTERNATIONAL TECHNICAL SYSTEMS DEGRADATION CONFERENCE, Liptowski Mikulasz, grudzień 2022

5 - Samoilenko D., Makowski M., Mączak J., Knap L.:  Improvement in performance characteristics of the herb extractor based on 3D flow analysis, 19th INTERNATIONAL TECHNICAL SYSTEMS DEGRADATION CONFERENCE, Liptowski Mikulasz, grudzień 2022.

Planuje się również, już po zakończeniu projektu, wydanie kolejnych publikacji dotyczących uzyskanych wyników badań. Planowane są również zgłoszenia patentowe.

Strony w dziale: