KN Bekker Team

Koło naukowe Bekker Team działa na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej od 2014r., lecz od 2016 roku jego działalność została zawieszona. KN Bekker Team zostało reaktywowane 3 marca 2020 roku. Celem Koła jest kontynuowanie tradycji związanej ze skonstruowaniem pierwszego pojazdu księżycowego LRV przez absolwenta Wydziału SiMR prof. Mieczysława Bekkera.

(fot. Archiwum prof. Mieczysława Bekkera)

Cel ten realizujemy przez pracę nad pojazdami marsjańskimi. Proces projektowania ma na celu rozwinięcie wśród studentów umiejętności analitycznych oraz zastosowanie w praktyce wiedzy nabytej podczas studiów. 

Nasz aktualny projekt to MB-191, którego nazwa odnosi się do nazwiska naszego patrona oraz liczby 191. Jest to liczba dni dzieląca reaktywację koła od pierwszego dnia konkursu ERC, który jest naszym tegorocznym celem.

Nasze zadanie polega na skonstruowaniu od podstaw w pełni funkcjonalnego i autonomicznego pojazdu marsjańskiego. W procesie projektowania ogranicza nas maksymalna masa pojazdu, koszty, a przede wszystkim czas i brak doświadczenia w budowie łazików.

Łazik MB-191 wyróżnia się zawieszeniem rocker-bogie wykonanym w większości z profili aluminiowych oraz sześcioma kołami napędzanymi silnikami BLDC. Wyjściowy moment obrotowy na kole każdego z silników będzie wynosił 12 Nm, co umożliwi łazikowi jazdę z prędkością około 0,5 m/s

Łazik będzie wyposażony w manipulator napędzany serwomechanizmami oraz wyposażony w kamerę dokumentującą pracę pojazdu. Jednym z głównych zadań łazika będzie pobieranie próbki skalnej poprzez wiercenie, a następnie jej analiza w mobilnym laboratorium. Posiadamy wstępny model konstrukcji podwozia i manipulatora łazika wykonany w programie Solidworks.

Kolejnym krokiem naszej pracy będzie dobór odpowiednich akumulatorów, z uwzględnieniem potrzebnej nam podaży mocy oraz ograniczeń wagowych. Dużym wyzwaniem może okazać się również właściwe skomunikowanie pojazdu ze stacją kontroli. Łączność między tymi dwoma jednostkami chcemy zapewnić wykorzystując sieć wi-fi i moduły ESP. Do sterowania pojazdem wykorzystujemy kontrolery Arduino i kompatybilne z nimi czujniki. Dane z czujników oraz obraz z kamer będzie przetwarzał komputer firmy Intel wyposażony w 16 GB pamięci RAM.

Naszym celem jest start w tegorocznych zawodach ERC i zmierzenie się z konstruktorami z całego świata. W kolejnym roku mamy zamiar udoskonalić nasz projekt i powalczyć o miejsce na podium w konkursie łazików marsjańskich.

Aktualne informacje o działaniu koła można znaleźć na fanpage’u koła na Facebooku:

https://www.facebook.com/BekkerTeam

Opiekunami koła naukowego są: Damian Markuszewski i Bogumił Chiliński.