Elektroniczny asystent lekarza zbudowany przez wydziały SiMR i Architektury

Przy okazji tegorocznych obchodów Dnia Wydziału SiMR zaprezentowany został mobilny model Arti, który będzie mógł pełnić rolę asystenta medycznego na oddziałach opieki zdrowotnej, służąc do wykonywania prostych i rutynowych czynności, takich jak pomiar temperatury, czy dostarczanie środków leczniczych. Jest to wspólne dzieło wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych oraz wydziału Architektury PW.

Arti, którego nazwa jest akronimem terminu artificial intelligence, ma obudowę wykonaną ze stali nierdzewnej, z fragmentami wytworzonymi na znajdujących się na naszym wydziale drukarkach 3D. Samodzielnie porusza się na dwóch kołach i wyposażony jest w żyroskopowy mechanizm utrzymywania pozycji pionowej oraz elektryczny napęd. Podzespoły te, wraz z konstrukcją nośną z profili ze stopu aluminium i elektronicznymi urządzeniami sterowania, zostały wykonane na wydziale SIMR pod nadzorem dr. Przemysława Szulima. Natomiast obudowę zaprojektowali studenci Wydziału Architektury pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Anny Dybczyńskiej-Bułyszko, prof. PW.

Więcej na stronie Biuletynu Informacyjnego PW