Rocznicowy Marsz Hołdu i Pamięci w dniu 1 sierpnia 2020 r.

Marsz Pamięci 1 sierpnia 1945 r., fot. Ryszard Witkowski

1 sierpnia 2020 r. o godzinie 10 spod gmachu SGGW przy ulicy Rakowieckiej 30 wyruszy Marsz Hołdu i Pamięci, którego trasa poprowadzi śladem spontanicznie zorganizowanego 75 lat temu przez studentów i wykładowców 3 warszawskich uczelni milczącego przemarszu w pierwszą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Na zakończenie, pod pomnikiem “Mokotów walczy 1944” w parku Dreszera zostanie złożony spleciony na wzór Krzyża Virtuti Militari wieniec, będący kopią tego sprzed 75 lat.

Wtedy to, 1 sierpnia 1945 r. w godzinach popołudniowych, spod gmachu SGGW przy Rakowieckiej wyruszył marsz poświęcony pamięci Powstania Warszawskiego. Pochód w milczeniu przeszedł ulicą Rakowiecką do Puławskiej i dotarł do Parku Dreszera, gdzie na zbiorowym grobie poległych żołnierzy pułku „Baszta” złożono wieniec z napisem „Virtuti Militari" i z szarfami z napisem „Kolegom – koledzy".Marsz był spontaniczną inicjatywą studentów trzech uczelni: Wyższej Szkoły Budowy Maszyn im. Wawelberga i Rotwanda (która w 1951 r. połączyła się z Politechniką Warszawską), Szkoły Głównej Handlowej oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Pragnęli oni uczcić pamięć poległych w Powstaniu Warszawskim koleżanek i kolegów z akademickich ław. Do marszu dołączyli wtedy wykładowcy, rodziny poległych oraz mieszkańcy.

Pomysł marszu narodził się wśród studentów szkoły Wawelberga, którzy w większości walczyli w Powstaniu. Prezesem tamtejszej „Bratniej pomocy” był członek AK Franciszek Łotocki, a jego zastępcą, AK-owiec Czesław Graff. Do inicjatywy dołączyły się Bratniaki SGGW i SGH, gdzie było wiele AK-owskich dziewcząt. Wydarzenie zarejestrował operator Czołówki Filmowej Wojska Polskiego. Nagranie pokazano w Polskiej Kronice Filmowej w relacji z obchodów pierwszej rocznicy powstania warszawskiego.

Marszowi Hołdu i Pamięci będzie towarzyszyła plenerowa wystawa zdjęć. Zaprezentowane zostaną zdjęcia uczestnika wydarzeń z 1945 roku, pana Ryszarda Witkowskiego.

Zbiórka:

1 sierpnia 2020, godz. 9.30, ul. Rakowiecka 30, pętla tramwaju 33.

Organizatorzy:

  • Fundacja OPOR Witold Zakrzewski
  • Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga

Wydarzenie na portalu społecznościowym »

Wspomnienia powstańca 44, Ryszarda Witkowskiego ps. "Orliński" »

Rozmowa z Andrzejem Chybowskim ze Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga »